date امروز : پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ مصادف با 2021-Sep-16 میلادی

منتشر شده در تاریخ 17 اکتبر 2016

پیشنهاد ثبت حرم رضوی در فهرست میراث جهانی یونسکو

رئیس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصین ایران از قرار گرفتن آستان مقدس حضرت امام رضا (ع) در فهرست میراث جهانی مورد حمایت یونسکو خبر داد.

رئیس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصین ایران از قرار گرفتن آستان مقدس حضرت امام رضا (ع) در فهرست میراث جهانی مورد حمایت یونسکو خبر داد.

۲۵ فروردین ۱۳۹۵ بود که خبرگزاری ایسنا نوشت: «پیشنهاد تهیه پرونده ثبت جهانی حرم امام رضا (ع) در هیات دولت در دست بررسی است تا پس از تائید و ارائه به سازمان میراث فرهنگی، این پرونده توسط شورای سیاستگذاری این سازمان تهیه و به یونسکو فرستاده شود.»

به گزارش ایسنا؛ در نشست روز سه شنبه ۲۴ فروردین ماه ۹۵ «علی جنتی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیروز حناچی، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی و برخی مسئولان فرهنگی استان خراسان رضوی، که با هدف بررسی اقدامات دبیرخانه ستاد ملی عمرانی مشهد ۲۰۱۷ برگزار شد، مسوولان اعلام کردند: «در پیش نویس مصوبه مشهد ۲۰۱۷ که در هیات دولت در دست بررسی است، قرار است پرونده ثبت جهانی حرم مطهر امام رضا (ع) به یونسکو ارسال شود.»

این در حالی است که بر اساس قوانین، تائید و تهیه هر نوع پرونده ای با هدف ثبت در فهرست میراث جهانی باید توسط سازمان میراث فرهنگی و تائید اعضای شورای فنی سیاست گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام شود، اما هنوز چنین پرونده یا دست کم پیشنهادی از سوی هیچ کدام از وزارتخانه های عنوان شده یعنی وزارت راه یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نرسیده است.

فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی در این زمینه می گوید: هنوز هیچ پیشنهادی از سوی وزارتخانه های عنوان شده به دفتر ثبت آثار تاریخی نرسیده است، احتمالا این بحث در حال حاضر در حد پیشنهاد در هیات دولت مطرح است. حتی هنوز پرونده ای در این زمینه تهیه نشده است.

او با بیان این که پرونده ی بخش هایی از حرم مطهر امام رضا (ع) مانند «مسجد گوهرشاد» در فهرست موقت یونسکو قرار دارد، افزود: هر ارگانی می تواند بنای تاریخی، محوطه یا هر موردی را که پتانسیل ثبت در فهرست میراث جهانی دارد را به سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد دهد، اما در نهایت انتخاب اثر، تهیه پرونده، مدیریت و ارسال پرونده نخست در فهرست موقت و ثبت در اولویت قرار دادن برای ثبت در یونسکو باید توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام شود.

وی با بیان این که سازمان میراث فرهنگی از هر نوع پیشنهادی برای ثبت جهانی استقبال می کند، تاکید کرد: در این روند سازمان یا نهادهای پیشنهاد دهنده می توانند با سازمان میراث فرهنگی همکاری داشته باشند.

پیشنهاد ثبت حرم امام رضا در فهرست میراث جهانی یونسکو به سال ۱۳۹۲ باز می گردد، زمانی که رئیس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصین ایران، مشهد مقدس را جزیره صلح و مقدس توصیف و اظهار کرد: سازمان ملل متحد با قدرت از قرار گرفتن مرقد امام رضا (ع) در فهرست میراث جهانی مورد حمایت یونسکو حمایت می کند.

ابراهیم اسدی بشلی از قرار گرفتن حرم حضرت امام رضا (ع) در فهرست میراث جهانی مورد حمایت یونسکو استقبال کرده و گفته بود: مشهد جزیره صلح و مکانی مقدس است و این اثر باید در فهرست میراث جهانی قرار بگیرد. این مکان شایسته حفظ و مراقبت از سوی جامعه جهانی است و بنده روند قرار گرفتن آن در فهرست میراث جهانی را درک و از اقدامات مطلوب در این زمینه حمایت می کنم تا در سریع ترین زمان ممکن محقق شود.

گفته های رئیس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصین ایران برای حمایت از ثبت جهانی حرم رضوی در حالی مطرح شد که روز به روز به تعداد برج های سر به فلک کشیده در پیرامون حرم رضوی افزوده می شود.

روزگاری حرم رضوی بلندترین بنا در مشهد بود و زائران به منطقه “تپه سلام” که می رسیدند با دیدن گنبد طلایی غریب توس اشک از دیدگان شان جاری می شد اما امروز هتل های ستاره دار و برج های چند میلیاردی عظیم ترین ساختمان هایی هستند که در دل این شهر جای گرفته اند و این آستان مقدس در میان غول های آهنی اسیر مانده است. اکنون بسیاری از کارشناسان معماری و شهرسازی اعلام می کنند که ارتفاع ساختمان ها ۵ برابر ارتفاع حرم است.

گزارش: میثم رودکی خبرنگار حوزه گردشگری

مطالب مرتبط

چشمک رسانه های معتبر جهان به گردشگری ایران

در ماه های اخیر چندین بار پیش آمده رسانه های مهم بین المللی به ویژه…


منتشر شده در 17 نوامبر 2018 0 دیدگاه

فارس میزبان مهم ترین رویداد گردشگری کشور

مهم ترین رویداد گردشگری کشور و بزرگ ترین گردهمایی راهنمایان گردشگری جهان در تاریخ ۱۳…


منتشر شده در 17 ژانویه 2017 0 دیدگاه

گردشگری را مانند نفت ملی اعلام کنید

رئیس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصین ایران طی نامه ای به رئیس جمهور خواستار…


منتشر شده در 16 سپتامبر 2016 0 دیدگاه

ظرفیت های سرمایه گذاری در بازار گردشگری ایران

امروزه، بسیاری از صاحبان سرمایه به دنبال یافتن زمینه هایی بکر برای سرمایه گذاری در…


منتشر شده در 17 نوامبر 2018 2 دیدگاه

ضرورت امنیت سرمایه گذاری در صنعت گردشگری

صنعت گردشگری یکی از صنایعی است که برای رشد و بالندگی خود به سرمایه گذاران…


منتشر شده در 16 نوامبر 2016 0 دیدگاه

گردشگری جایگزینی پاکیزه برای نفت

گفت و گو با ابراهیم اسدی بشلی، رییس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصان ایران…


منتشر شده در 17 نوامبر 2018 0 دیدگاه

ایران میزبان راهنمایان گردشگری جهان در سال ۲۰۱۷

ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی میزبان راهنمایان گردشگری جهان است بر همین اساس قرار است…


منتشر شده در 16 نوامبر 2016 0 دیدگاه

پیش بینی کارشناسان از تغییرات مدیریتی در سازمان…

با ایجاد تغییرات جدید در بدنه دولت یازدهم و انتخاب مسعود سلطانی فر به عنوان…


منتشر شده در 16 نوامبر 2016 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

جدیدترین خبرها

طراحی شده توسط میثم رودکی - 30 آبان 1397