date امروز : پنج شنبه ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ مصادف با 2021-Jul-29 میلادی

منتشر شده در تاریخ 18 فوریه 2019

تداخل صنفی و غیر قانونی جامعه گردشگری الکترونیک و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی

فعالیت هر گروه و فردی در زمینه صنعت گردشگری قابل احترام است ولیکن پیروی از قوانین جاری مملکت نیز اجتناب ناپذیر است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی علی الخصوص در مبحث دیجیتال و الکترونیک به یقین روش های جدید برای فعالیت در این حوزه پدیدار…

فعالیت هر گروه و فردی در زمینه صنعت گردشگری قابل احترام است ولیکن پیروی از قوانین جاری مملکت نیز اجتناب ناپذیر است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی علی الخصوص در مبحث دیجیتال و الکترونیک به یقین روش های جدید برای فعالیت در این حوزه پدیدار خواهد شد و تجارت الکترونیک به معنای عام یکی از این پدیده های نوظهور است.

بر اساس قوانین موجود در کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی با علایق مشترک صنفی و غیر صنفی می توانند تشکل های کارگری و کارفرمایی، انجمن های صنفی تابع قوانین وزارت کار و امور اجتماعی و یا سمن ها و NGO های تابع وزارت کشور و یا با تبعیت از قوانین تجاری شرکت ها و موسسات، جوامع و شرکتی را تشکیل و در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت نمایند امّا تمامی این اشخاص اعم از حقیقی و یا حقوقی در صورتی که فعالیت آن ها صنفی باشد به استثنای اشخاصی که از قانون خاص پیروی می کنند بایستی از قوانین نظام صنفی پیروی کنند.

هم اکنون جمعی از اشخاص و افراد با داشتن نرم افزارها و سخت افزارهای در اختیار به تجارت الکترونیک در حوزه صنعت گردشگری پرداخته و سپس جامعه ای خود خواسته به نام جامعه گردشگری الکترونیک را به وجود آورده و به دلیل گسترش نفوذ اینترنت در ایران و جهان با تبلیغات گسترده در زمینه گردشگری، جایگاهی موثر برای خود رقم زده اند.

هرچه دفاتر خدمات مسافرتی مخالفت کرده و عنوان نمودند کار شما با ما یکی است و ما نیز همین فعالیت را انجام داده و این تداخل، صنفی و غیرقانونی و این رقابت ناسالم است؛ در پاسخ گفتند: فعالیت ما قانونی است و حتی موافقت ریاست سازمان را نیز کسب کردند و از آن طرف هر چند بسیاری از هتلداران از این فعالیت استقبال کردند امّا با توجه به اینکه از نظر آن ها هیچ تفاوتی بین دفاتر خدمات مسافرتی دارای پروانه و ایشان ندیدند و در جذب گردشگر نیز به آن ها کمک شده بود لذا با مماشات سکوت کردند.

پس از طی شدن این پروسه و در شرایطی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هنوز نتوانسته است معضل انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، تورگردان ها و راهنمایان تور را حل کند و آن ها را با جوامع تخصصی و حرفه ای گردشگری تطبیق دهد، ناگهان جامعه گردشگری الکترونیک با نگاهی فرا قانونی نه تنها خود را یک جامعه تخصصی و حرفه ای از منظر قانون برنامه ششم توسعه می داند بلکه اعضای الکترونیک خود را به عنوان تاسیسات گردشگری معرفی کرده، خواستار اعمال قانون شده و نظام صنفی کشور را محکوم می کند.

ریاست محترم سازمان اجازه فعالیت به استارت آپ ها و فعالان حوزه تجارت الکترونیک گردشگری را دادند و این بدان معنا نیست که در آئین نامه مصوب هیئت وزیران و یا در قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی جایگاهی قانونمند آن هم به نام تاسیسات گردشگری برای این فعالان قائل شوند!

در انتها باز هم قدرشناس هر فرد و گروهی هستیم که در حوزه صنعت گردشگری فعالیت می کند امّا انتظار نداریم به این بهانه قوانین جاری کشور نادیده گرفته شود.

سید علی معین زاده – عضو هیات مدیره جامعه هتلداران ایران و رئیس جامعه هتلداران استان کرمان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

جدیدترین خبرها

طراحی شده توسط میثم رودکی - 30 آبان 1397