date امروز : پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ مصادف با 2021-Sep-16 میلادی

منتشر شده در تاریخ 20 ژوئن 2020

اسامی کسب و کارهای مشمول وام کرونا + میزان تسهیلات

اسامی کسب و کارهای مشمول تسهیلات کرونا و میزان وامی که به آنها تعلق می گیرد منتشر شد.

معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در راستای شناسایی کسب و کارهای آسیب دیده از بحران کرونا، از اضافه شدن کسب و کارهای جدید برای دریافت تسهیلات کرونا خبر داد و اسامی کسب و کارهای مشمول تسهیلات کرونا و میزان وامی که به آنها تعلق می گیرد را منتشر کرد.

به گزارش وب سایت خبری تحلیلی حوزه هتلداری ایران (هتلنا)، وزارت کار از آغاز روند شناسایی کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، رسته های اصلی کسب و کار را مورد مطالعه قرار داد که منجر به شناسایی و پرداخت وام به ۱۳ گروه شغلی شد و در ادامه با شناسایی گروه های جدید و تلفیق آنها ۱۴ رسته کسب و کار جدید را مشمول دریافت وام و تسهیلات کرونا اعلام کرد.

کسب و کارهای جدیدی که به لیست مذکور افزوده شده شامل واحدهای حوزه پرورش مرغ و مرغ مادر گوشتی، مراکز تولید محصولات گلخانه ای، سبزی و صیفی جات صادراتی، مراکز تولید و عرضه گیاهان زینتی و ماهیان زینتی هستند.

پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا یکی از سیاست های وزارت کار در جهت حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار است و بر همین اساس ۱۴ رسته شغلی شناسایی شده که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، می توانند برای ثبت نام در سامانه کارا اقدام کنند و از تسهیلات مذکور بهره مند شوند.

البته وزارت کار بیش از یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول کار بودند را شناسایی کرده و با ارسال پیامک، آنها را مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا اعلام کرده است.

در حال حاضر با ۱۴ رسته اصلی و ۵۵۰ زیر رسته در پرداخت وام و تسهیلات بنگاه های آسیب دیده از کرونا مواجه هستیم که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه را شامل می شود. وزارت کار همچنین اسامی کسب و کارهای مشمول دریافت تسهیلات دوره کرونا در گروه های مختلف را با میزان تسهیلاتی که می توانند دریافت کنند، منتشر کرده است.

به عنوان مثال در بخش مراکز و مجتمع های فرهنگی آموزشی، هنری و رسانه ای، کسب و کارهای آموزش تعمیر رادیو و تلویزیون، آموزش حسابداری، آموزش خیاطی، آموزش کامپیوتر، آموزش ماشین نویسی، آموزش نقشه کشی، مجمتمع آموزش اشتغال، آموزش آرایش و پیرایش، آموزش شیرینی پزی، سینماها، گالری های هنری، موزه ها و مراکز تفریحی، کتابخانه ها، دبستان ها، دبیرستان ها، مدارس کودکان استثنایی و مراکز مشاوره آموزشی مشمول دریافت تسهیلات می شوند که به ازای هر نفر شاغل ۱۶ میلیون تومان وام می گیرند.

در بخش موسسات خصوصی، دارای پروانه بهره برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه های درمانی و تشخیصی اعم از آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعال هستند، مهدکودک ها، آسایشگاه های سالمندان و معلولین و مراکز توانبخشی و بازپروری می توانند از تسهیلات مذکور استفاده کنند که بسته به اینکه به اجبار تعطیل شده یا به شدت آسیب دیده اند تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی و ۱۶ میلیون تومانی به ازای هر نفر شاغل را می توانند دریافت کنند.

یا در بخش مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی کسب و کارهایی نظیر سفالگری، قیطان بافی، حصیربافی، معرق سازی، پارک های عمومی و جنگلی، تاسیسات ساحلی و قالیبافان خاص می توانند از تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی به ازای هر نفر بهره مند شوند.

همچنین در بخش حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری، ایستگاه های مترو، حمل و نقل عمومی، تاکسیرانی، تاکسی تلفنی، سرویس های ایاب و ذهاب کارکنان، اتوبوسرانی شهری، کرایه مینی بوس و اتوبوس داخل شهر و تاکسی های سرویس و کرایه سواری مشمول دریافت تسهیلات کرونا شده اند که به ازای هر نفر شاغل ۱۲ میلیون تومان وام و رانندگان ۶ میلیون تومان وام دریافت می کنند.

بنگاه هایی مشمول دریافت تسهیلات قرار می گیرند که کد کارگاهی داشته، از سال گذشته تاکنون فعال بوده و نیروهای کار خود را تعدیل نکرده باشند به نحوی که شاغل بیمه شده داشته و کارگران آن ها از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشند که پس از تایید اطلاعات از سوی داده های تامین اجتماعی، از سوی ستاد ملی کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی انتخاب و معرفی خواهند شد.

بنگاه های به شدت آسیب دیده از کرونا می توانند جهت اطلاع از نحوه ثبت نام و دریافت وام و تسهیلات حمایتی کرونا به این راهنما مراجعه کنند.

تسهیلات حمایتی به واحدها و کارگاه هایی اختصاص می یابد که نیروهای کار در آن ها شاغل و بیمه باشند در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه پردازی تا قبل از شیوع کرونا است و میزان پرداخت تسهیلات نیز به این شکل است که برای واحدهای کسب و کاری که فعال بوده و تعطیل نشده اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تامین اجتماعی (۷۰ درصد هزینه دستمزد و ۳۰ درصد امور عملیاتی) و برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده تامین اجتماعی (۵۰ درصد هزینه دستمزد و ۵۰ درصد سایر امور عملیاتی) پرداخت می شود.

ثبت نام متقاضیان در سامانه کارا صرفا در رسته های مجاز و پرداخت تسهیلات به واحد کسب و کار به صورت مرحله ای صورت می پذیرد. همچنین در صورت هزینه کرد تسهیلات دریافتی در غیر مصادق تعیین شده، جریمه و محدودیت هایی از جمله محرومیت از دریافت هرگونه خدمات بانکی درنظر گرفته شده است.

پرداخت تسهیلات منوط به ارائه لیست بیمه تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۹ به سازمان تامین اجتماعی است و در صورتی که نیروی شاغل بنگاه از مقرری بیمه بیکاری در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۹ استفاده کند، مشمول بهره مندی از این تسهیلات نخواهد شد.

مطالب مرتبط

اسکان های نوروزی شهرداری و آموزش و پرورش…

نماینده مردم شیراز در مجلس ضمن تاکید به حفظ همبستگی ملی در مبارزه با ویروس…


منتشر شده در 23 مارس 2020 0 دیدگاه

هتل ها تعطیل نیستند

در آستانه یک تعطیلات دیگر و آغاز محدودیت‌های جدید کرونا، هتل‌ها اعلام کردند تعطیل نیستند.…


منتشر شده در 31 اکتبر 2020 0 دیدگاه

راسوی دانمارکی کرونای جدیدی منتقل می کند؟

در پی نگرانی ها از کشف یک نوع جهش یافته ویروس کرونا که از مینک…


منتشر شده در 07 نوامبر 2020 0 دیدگاه

ویلاهای نوروزی در توقفگاه کرونا

ساکنان و فعالان گردشگری برخی استان ها به ویژه استان های شمالی به منظور حفظ…


منتشر شده در 03 مارس 2019 0 دیدگاه

بیانیه جامعه هتلداران درباره مهمان نوازی از گردشگران…

جامعه هتلداران ایران به دنبال شیوع جهانی ویروس کرونا، از هتلداران درخواست کرد: مانند همیشه…


منتشر شده در 10 فوریه 2020 0 دیدگاه

ضربه ۳ هزار میلیارد تومانی کرونا به هتل…

جامعه هتلداران ایران با این برآورد که بیش از ۳ هزار میلیارد تومان از شیوع…


منتشر شده در 01 آوریل 2020 0 دیدگاه

زیرساخت ‌های گردشگری خراسان جنوبی در شرایط کرونا…

معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری…


منتشر شده در 21 نوامبر 2020 0 دیدگاه

فروش ۲۰ درصد هتل های مازندران

مازندران تعطیلات پر مسافر و شلوغی را پشت سر گذاشت، با این وجود رییس جامعه…


منتشر شده در 11 اکتبر 2020 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

جدیدترین خبرها

طراحی شده توسط میثم رودکی - 30 آبان 1397