date امروز : سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ مصادف با 2021-Apr-20 میلادی

منتشر شده در تاریخ 19 نوامبر 2018

افزایش سرعت محاسبات رایانه‌ای با نرم‌افزار پژوهشگران ایرانی دانشگاه تورنتو

"مریم مهری دهنوی" و "کاظم چشمی"، پژوهشگران ایرانی در کانادا، نرم‌افزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند سرعت محاسبات رایانه‌ای را افزایش دهد. به گزارش پی اچ دی پرس : "مریم مهری دهنوی"، استادیار علوم رایانه "دانشگاه تورنتو"(University of Toronto) کانادا، پژوهشی را در مورد آنالیز عددی،…

“مریم مهری دهنوی” و “کاظم چشمی”، پژوهشگران ایرانی در کانادا، نرم‌افزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند سرعت محاسبات رایانه‌ای را افزایش دهد.

به گزارش پی اچ دی پرس : “مریم مهری دهنوی”، استادیار علوم رایانه “دانشگاه تورنتو”(University of Toronto) کانادا، پژوهشی را در مورد آنالیز عددی، رایانش موازی و کامپایلرها آغاز کرده است.

دهنوی درباره این محاسبات می‌گوید: موضوع بسیاری از مقالات ما، ماتریس است زیرا ماتریس، عملکرد بالایی دارد. گاهی اوقات، احساس می‌کنیم مفهوم بسیاری از مباحث مانند نوع ماتریس، جبر یا الگوریتم‌های موازی را درک نمی‌کنیم. دلیل این موضوع، عدم ارائه عملکرد مورد نیاز است.

ماتریس، به آرایش مستطیل شکل از اعداد یا عبارات ریاضی گفته می‌شود که به صورت سطر و ستون شکل یافته‌اند؛ به طوری که می‌توان گفت هر ستون یا هر سطر ماتریس، یک بردار را تشکیل می‌دهد.

دهنوی و “کاظم چشمی”، دانشجوی دکتری علوم رایانه، نرم‌افزاری با عملکرد بالا طراحی کرده‌اند که در حوزه‌های گوناگون از جمله گرافیک رایانه، رباتیک و یادگیری ماشینی کاربرد دارد.

ممکن است فکر کنید که کدها یا الگوریتم‌ها پس از نوشته شدن، به سادگی کار می‌کنند اما این طور نیست. به گفته دهنوی، مشکل کنونی این است که سخت‌افزار سریع‌تر از نرم‌افزار عمل می‌کند.

در حال حاضر، نرم‌افزارهایی با عملکرد بالا وجود دارند که هر یک از آنها برای کاربرد خاصی ابداع شده‌اند. نه تنها این تنوع، گیج‌کننده است بلکه اغلب نرم‌افزارها سرعت بالای مورد نیاز برنامه‌های کاربردی جدید را ندارند. کامپایلرهای محدود به حوزه می‌توانند این مشکل را با خودکار ساختن بهینه‌سازی کد رفع کنند.

“کامپایلر”، برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌های رایانه‌ای است که متنی از زبان برنامه‌نویسی سطح بالا(زبان مبدا) را به زبانی سطح پایین(زبان مقصد)، تبدیل می‌کند. دهنوی افزود: این کامپایلرها، مانند مغز انسان هستند که امکان تصمیم‌گیری در شرایط دشوار، به صورت خودکار فراهم می‌کنند. البته از آنجا که عملکرد آنها، مرحله به مرحله صورت می‌گیرد، کاربرد فوری ندارند. ما قصد داریم کار خود را با یک روش و یک حوزه آغاز ‌کنیم و سپس، این هدف بلندمدت را به تدریج گسترش دهیم تا به یک زبان عمومی برای برنامه‌نویسی برسیم.

به گفته دهنوی، این کامپایلرها، بالاترین سطح عملکرد را دارند و کاربردهای داده‌ای آنها در یادگیری ماشینی، بسیار بالاست. تنها مشکل این است که با اجرای آنها در پلتفرم‌های محاسبات موازی، چالشی در مقیاس‌بندی کارآیی پیش می‌آید.

وی افزود: ما در نظر داریم این برنامه را در جهت مناسب به کار بگیریم و از آن در مهندسی عملکرد الگوریتم‌ها و کدها استفاده کنیم. مهم‌ترین نکته این است که این سیستم‌ها، قابلیت عملکرد خودکار دارند و بدون کمک نیروی انسانی صورت می‌گیرند.

مطالب مرتبط

داوطلبان رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد می‌توانند به دانشگاه…

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در رابطه با برخی از دانشجویان که به امید رشته‌های پزشکی،…


منتشر شده در 21 نوامبر 2018 0 دیدگاه

پیش بینی کارشناسان از تغییرات مدیریتی در سازمان…

با ایجاد تغییرات جدید در بدنه دولت یازدهم و انتخاب مسعود سلطانی فر به عنوان…


منتشر شده در 16 نوامبر 2016 0 دیدگاه

کشف یک آنزیم مهارکننده برای پیشگیری از بیماری‌های…

دانشمندان انگلیسی موفق شدند آنزیم جدیدی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های خودایمنی کشف کنند.…


منتشر شده در 18 نوامبر 2018 0 دیدگاه

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام در فراخوان جذب هیات…

مهلت ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیات علمی سال ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی امروز…


منتشر شده در 21 نوامبر 2018 0 دیدگاه

هزار خراسانی ۱۲ هزار خانه مسافر دارند

طبق آمار سامانه خانه مسافرهای ایران؛ هزار صاحبخانه در استان خراسان رضوی ۱۲ هزار خانه…


منتشر شده در 01 مه 2020 0 دیدگاه

توقف برنامه تکمیل ظرفیت دانشگاه ها از سال…

معاون آموزشی وزارت علوم از متوقف شدن برنامه تکمیل ظرفیت دانشگاه ها از سال آینده…


منتشر شده در 18 نوامبر 2018 0 دیدگاه

ظرفیت های سرمایه گذاری در بازار گردشگری ایران

امروزه، بسیاری از صاحبان سرمایه به دنبال یافتن زمینه هایی بکر برای سرمایه گذاری در…


منتشر شده در 17 نوامبر 2018 2 دیدگاه

آغاز برنامه‌های هفته پژوهش‌وفناوری از ۲۴ آذر/وزارت علوم…

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از برگزاری هفته پژوهش‌ و فناوری از ۲۴ آذرماه…


منتشر شده در 24 نوامبر 2018 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

جدیدترین خبرها

طراحی شده توسط میثم رودکی - 30 آبان 1397